Kiedy człowiek staje się zapalonym psiarzem, wiele rzeczy ulega zmianie. Wylegiwanie się do 12 zmienia się w ranny spacer, spontaniczne wyjazdy we dwoje obejmują zaplanowanie czasu z czworonogiem (czytaj wolimy zwiedzać lasy niż metropolie), a zjedzenie kanapki z szynką staje się testem Twojej odporności.

Odkąd kupiliśmy mieszkanie przejrzałam tysiące inspiracji, obserwowałam kilka grup na FB i podglądałam pomysły znajomych. Ogrom wyboru nieco przytłaczał. Tyle materiałów, tyle kolorów, tyle faktur. Poniżej prezentuję nasze wybory:

Jak urządzić mieszkanie mając psa?

1. Podłoga

Drewno,gres,panele, płytki….dużo tego. Tam gdzie się najczęściej brudzi, postawiliśmy na gres. Przy założeniu, że połysk odpada, a dobrym pomysłem jest zmieszany szary, w kuchni i przedpokoju króluje  Tubądzin Cement Worn 1.
Długo wybieraliśmy między drewnem (trwałe, ciche ale trzeba cyklinować) a panelami (trochę tańsze, większy wybór, brak cyklinowania a odrobina wody nie zaszkodzi jak podłodze drewnianej). Ostatecznie poszliśmy na kompromis: postawiliśmy na panele  o wysokiej klasie ścieralności. Jaką podłogę wybrać mając psa?  Przy brązowym psie, nie chciałam żeby lnienie było dla nas koszmarem. Odpadała zbyt jasna i zbyt ciemna podłoga, nie mogła być też bardzo śliska. Wybór ostatecznie padł na Dąb Ardeński firmy Kronopol. Piękny ciepły odcień o odrobinie chropowatej strukturze, co sprawia, że Nata nie ślizga się tak jak na płytkach. Nie widać pazurów ani sierści.
Do łazienki wybraliśmy kolorowy, matowy gres i wygląda to cudnie – Heritage z Castoramy.

IMG_20170203_222558846

2. Ściany

Pomalowane ścieralną białą farbą Dulux – jeszcze nie przeżyliśmy wytrzepania mokrego psa, także ścieralność nie sprawdzona. Niemniej biel to bezpieczny kolor 🙂

3. Drzwi

Uniwersalny biały kolor + mało szkła, coby przypadkiem żadna piłka nie narobiła szkód – firma Polskone

4. Meble

Salon

 • Brak niskich stolików.
 • Brak otwartych szafek na poziomie nosa.
 • Wygodna kanapa z pokrowcem (ochrona przed sierścią), na której oboje wszyscy się zmieścimy.
 • Półki na których trzymamy kwiaty/miski z przekąskami
 • Krzesła z metalowymi, a nie drewnianymi nóżkami (co by nie kusiło)

IMG_20170221_103719 IMG_20170221_103642

Kuchnia

 • Ukryty kosz na śmieci (ten punkt wygląda dziwnie, ale u moich rodziców kosz stoi luzem. Przez rok Nata nie rozpracowała mechanizmu otwierania – chwała!)
 • Brak uchwytów przy szufladach (co by nie kusiło)
 • Brak otwartych szafek w zasięgu nosa
 • Brak możliwości, ze pod meble wpadnie zabawka lub smaczek 🙂

IMG_20170221_103622

Łazienka

 • Ukryte kosze „na brudy”
 • Pralka na wyższym poziomie. Tak na wszelki wypadek 🙂
 • Brak otwartych szafek na poziomie nosa
 • Połączenie wanny i prysznica – mamy nadzieję, że Nata polubi kąpiele z szamponem 🙂

IMG_20170221_103914

 

5. Psie rzeczy

Wszystko ukryte dla psa a dla nas pod ręką 🙂 Pakowanie to kwestia kilku minut 🙂

IMG_20170221_112003

6. Psie miejsce

Oprowadzając gości nigdy nie użyliśmy zwrotu „Gabinet”. Zawsze jest to „Pokój Naty”. Tam ma swoją klatkę, zabawki, miskę, matę węchową i wodę.

IMG_20170221_103824

7. Inne aspekty

 • Wybraliśmy 2 piętro – winda jest sporym ułatwieniem, ale w przypadku awarii mamy tylko 2 piętra do przejścia co dla psich stawów jest ważne.
 • Naszym przyjacielem jest odkurzacz i szczotka. Sypanie piachu w sezonie zimowym ma swoje odzwierciedlenie w postaci małej pustyni w przedpokoju.
 • Przy naszym łózko ma rozłożony mały dywanik. Nata nie śpi w naszej sypialni, jednak czasem lubi przyjść, popatrzeć czy już wstaliśmy i zaczekać na tym właśnie dywaniku.

IMG_20170221_104007

Jak widać, Nata w mieszkaniu czuje się komfortowo. Postawiliśmy na prostotę i naturalność, króluje u nas drewno, biele i szarości.

Rośliny stoją na podwyższeniu (oprócz choinki), nie mamy stolika kawowego ani niczego, co Nata mogłaby przewrócić i wyrządzić szkody.

Taki wystrój, dobry odkurzacz i szczotki z Ikei zbierające sierść to przepis na bezstresowe dzielenie mieszkania z czworonożnym przyjacielem 🙂

 

Urządzanie mieszkania…pod psa

Przybij piątkę i daj smaczka ! :)